Головна » Статті » Мої статті

Дніпропетровщина
Мета:  виховувати в учнів повагу до рідної землі, до своєї малої батьківщини; розширити знання про Дніпропетровщину, її історію, природу, культуру тощо; формувати патріотичні почуття, гордость за свою землю, свій народ; сприяти пробудженню бажання вивчати історію своєї держави, берегти її традиції, уболівати за майбутнє країни.                                    

Хід уроку

І. Організаційний момент ( тема, мотивація, вітання).

ІІ. Слово вчителя: Погасла на небі остання зоря. Тихо над дніпровськими степами розливається сяйво ранкового сонця. Цілющою росою вмивається новий день, який ми на сході Дніпропетровщини зустрічаємо найперші. А у дніпрових хвилях від яскравих щедрих променів виблискують заграви. Ще  затишно спить зерно у колосі, вільно дихає вологий від роси чорнозем, а над луками тихоплинно летять пасма легкого туману.

ІІІ. Усний жрнал.
      1-й учень:Дніпропетровщина – край неповторний своєю природною красою, щедрістю землі і багатством її надр. З сивої давнини бере початок історія Придніпров’я. Вона народжувалася у дзвонах мечів воїнів, які боронили рідну землю від ординських і турецьких завойовників.
      2-й учень:Дніпропетровщина – батьківщина запорізького козацтва. З восьми січей п’ять було розташовано на території нинішньої області. Саме тут, на Микитинській січі, на спільній козацькій раді був обраний гетьманом Богдан Хмельницький. Ми свято бережемо  пам'ять про кошового отамана війська Запорізького  Івана Сірка – умілого й хороброго воєначальника, могила якого знаходиться поблизу села Капулівка.

    3-й учень: Придніпровський  край давав наснагу, силу й волю славному козацькому роду.
Саме на цій землі більше двохсот  років тому була створена Катеринославська  губернія, на території якої 27 лютого 1932 року засновано Дніпропетровську область. Дніпропетровщина розташована  в центрі України, межує з Донецькою, Запорізькою, Херсонською, Миколаївською, Кіровоградською, Полтавською та Харківською областями України.

      4-й учень: Сьогодні область поділяється на 22 адміністративні райони. Вона включає 20 міст, з яких 13 – обласного підпорядкування, 46 селищ міського типу, 1438 сільських населених пунктів. По чисельності населення області займає друге місце в Україні після Донеччини. Дніпропетровськ не поступається кращим європейським містам.
     Учитель:Величезний і стародавній Дніпро, безмежні і мальовничі степи породили високе відчуття земної краси, втілили її у народну творчість. Щедра придніпровська земля на пісню, запальний танець, тонкий гумор. На весь світ прославили її неперевершені майстри Петриківського розпису. Вони передають з минулого в майбутнє кращі традиції творчості, духовності, краси. Далеко за межами України знають імена наших земляків – батьків вітчизняного ракетобудування – Михайла Янгеля, Олександра Макарова, академіка Геннадія Півняка та Георгія Дзяка, Героя України Альфреда Козловського, творців сучасної ракето – космічної техніки Юрія Алексєєва і Станіслава Конюхова, письменників Олеся Гончара, Івана Манжури.
Дніпропетровщина - красивий, неповторний, ніби Богом дарований людині регіон, якому випала нелегка і в той же час воістину щаслива доля стати одним із визначальних чинників і форпостів національного поступу, українського відродження, зайняти винятково важливе місце в житті України.

     5- учень:Я живу на Дніпропетровщині, тут зростає наше молоде покоління і ми гідно продовжуємо традиції своїх батьків. через 20 років  27 лютого ми будемо відзначати  її сторіччя.

     6-й учень: Я хочу бачити Дніпропетровщину на її сторічному ювілеї кращою, унікальною, неповторною, талановитою, креативною, щоб своїми лідерськими позиціями не поступилась іншим областям, щоб наша Дніпропетровська область за рейтингом показників  постійно посідала перші місця.

     7-й учень: У мене є тверда впевненість, що науково – технічний й освітній потенціал Дніпропетровської  області, величезні, а часом і світові досягнення багатогалузевої промисловості, аграрного й будівельного комплексів, розвинута мережа транспорту й зв’язку, збереження й утвердження глибинних духовних традицій нашого краю, примноження його культурних надбань – це та надійна запорука, завдяки якій наша рідна Дніпропетровщина й надалі буде флагманом України в науці і промисловості, сільському господарстві й культурі, в усіх інших життєво важливих галузях. Адже ми не тільки  твердо стоїмо на завойованих рубежах, але й відповідально навчаємося та  працюємо на майбутнє.

 8-й учень: Дніпропетровщино! Перлино степова, неповторна дивною красою,

В нас – твоя історія жива, наше серце повниться тобою.

Отчий мій, святий козацький краю, гордість і надія України,

З ювілеєм ми тебе вітаєм, хай про це усюди слава лине!

Твої надра - найбагатші в світі, золотом покрита вся земля,

Ти в усьому в Україні – лідер, це нам серце й душу звеселя!

Хай же щедро ниви колосяться, накують зозулі много літ!

Щиро ми тобі бажаєм щастя, земле юна й древня, як цей світ!  

  

ІV. Гра «Поле чудес»:

Завдання з літератури

  • Група полонених концентраційного табора на острові Узедом, серед яких був льотчик, захоплює на німецькому аеродромі  літак і тікає з полону. Хто з відомих українських письменників присвятив цій події свій твір? (А. Хорунжий)
  • Наш сучасник, випускник ДДУ, автор історичних романів Павло Загребельний створив неповторний образ Роксолани – дівчини-бранки, яка, ставши дружиною султана, 40 років стримувала войовничу Порту й татар від нападів на Україну. Назвіть місто, з якого походила героїня однойменного роману Загребельного? (Рогатин)

Завдання з історії

  • «Копитами зорана, кістьми засіяна, кров’ю полита”, як говорили в давнину, земля Дпидніпровська, бо аж до ХІІІ ст.. Великий Степ був не тільки домівкою й годувальником кочовників, а й яблуком розбрату для різних народів. Назвіть народ, племена якого кочували в ХІ – ХІІІ ст. у наших степах, залишаючи після себе кам’яних ідолів та численні кургани? (половці)
  • Коли була звільнена Васильківщина від німецько-фашистських загарбників?

Завдання з географії

  • На Дніпропетровщині озер мало, вони невеликі за розміром і відіграють незначну роль у водоспоживанні області. Назвіть найбільше озеро області, ресурси якого використовуються у лікувальних цілях? (Солоний Лиман)
  • Як називали Дніпро давні греки? (Борисфен)

 

    І V. Слово вчителя: Наша Васильківка і наш район – частина Дніпропетровщини. Я надіюсь, що ви знаєте свій рідний край, його звичаї, традиції, видатних людей краю, на яких рівняєтесь

      V. Бесіда:

       * Які легенди, перекази, бувальщини ти знаєш про Васильківщину? (про Любиччину могилу, походження Васильківки, назви р, Вовчої тощо)

       * Хто знає, яку територію займає Васильківський район? (1.330 км. кв.)

       * Як ви думаєте, яку кількість населення має наш район? (37.500)

    VІ. . Слово вчителя: Ви чули про сім чудес світу, але не чули , мабуть про сім чудес Дніпропетровщини. Поважна комісія довго вивчала творіння рук людських часів минулих і сьогоднішніх і визначила наступне. (Йде ознайомлення з семи чудесами Дніпропетровщини).

    VІІ. Підведення підсумків, рефлексія.

 

 

 

 

Хутір Галушківка

     Хутір заснований в кінці XVII ст.. запорозькими козаками, які селилися на території Дикого Поля. Хутір входив до складу Протовчанської паланки Війська Запорозького. Зараз він знаходиться на території села Гречневе Петриківського району. В рамках комплексу знаходиться макет казацького укріплення "Січ" и три селянські обійстя, побудовані в кінці XIX ст.. В першому обійсті - корчма й музей селянського побуту, в другому - обійстя гончара, а в третьому - дім художника, справжнього майстра, відомого на весь світ Петриківськими розписами.

 

Хутір Галушківка

 

 

Китайгородські церкви

     Комплекс храмів у Царичанському районі складається з трьох кам’яних барочних церквов - Успенської, Варваринської і Миколаївської. Найстаріші, які збереглися, - казацькі храми, побудовані за рахунок Китайгородського сотника Павла Семенова в 60-і роки XVIII ст. Успенська й Варваринська за своїми композиційними рішеннями не мають аналогів в українській архітектурі. Миколаївська побудована -  за зразками, характерними Гетьманщині.

 

Китайгородські церкви

Токівський водоспад

     Одне з найживописніших місц регіону - в Апостоловському районі.Це єдиний в області водоспад на річці Камянці, він займає загальну площу більше 2,6 тисяч гектарів. Скелі каньону річки висотою до 30 метрів складаються з рожевого, червоного й сірого граніту, вік якого досягає 2,6-2,7 млн. років. Цікаво, що фактично всі блоки граніту правильної паралелипіпедної форми, і вони можуть досягати 27 м3. До речі, поряд з водоспадом в XVIII в. знаходився зимівник останного кошового атамана Запорозької Січі Петра Калнишевського.

Токівський водоспад

 

 

Могила Івана Сірка

     Нікопольщина - старовиннй козачий край, на території якого знаходились 5 из 8 Запорозьких Січей (зараз их територія затоплена Каховским водосховищем). Неподалік від села Капулівка встановили комплекс "Могила кошового атамана Івана Сірка". Пам’ятник одному з найвідоміших атаманів й талановитому воєначальнику побудували в 1967 році, коли его прах й пам’ятник з могили перенесли із зони руйнування узбережжя Каховського моря на Сторожову могилу.

Могила Івана Сірка

 

 

 

Троїцький собор

     Унікальний дерев’яний дев’ятибанний храм у Новомосковську, побудований на кошти запорозьких козаків, - перлина української дерев’яної архітектури, пам’ятник національного значення. Аналогів храму, побудованого в 1775 - 1778 роках, у світі немає. Автором проекту собору вважається народний майстер, уродженець Слобожанщини Каким Погребняк. За легендою, будівлю звели  без єдиного цвяха. Реставраційні работи вперше провели в 1830 році: під будівлю підвели кам’яний фундамент, бані пофарбували в зелений колір й покрили позолотою.

Троїцький собор

 

 

Кодацька фортеця

      Фортеця в селі Старі Кодаки, що в Дніпропетровському районі, заснована завдяки розпорядженню польської влади  1635 року. Перший замок будувався по проекту французького інженера Боплана. Цього ж року  його зруйнував кошовий Іван Сулима. В 1635 році побудували новий міцний замок "староголландського" типу з чотирма бастіонами. В 1652-1709 роках  фортеця була центром казацької паланки Війська Запорозького. До наших днів збереглись два бастіони й частина валів, а також  замкове  кладовище.

Кодацька фортеця

 

 

Костьол Святого Миколая

 

   Дніпродзержинський костьол вважається найбільшим в Південній Україні. Його будували в 1896-1897 роках за проектом польського архітектора Маріана Хорманського для католиків, які працювали на металургійному заводі в Дніпродзержинську - тодішньому Каменському. Готичні форми собору, дві його 33-метрові башти красою і величчю дивують не менше, ніж средньовічні костьоли Польщі чи Західної  України. А з висоти пташиного лету  костьол Святого Миколая має вигляд хреста латинської форми.

Костьол Святого Миколая

Категорія: Мої статті | Додав: naita2711 (04.01.2015)
Переглядів: 532 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: