Урок № 1

   Тема: Ч. Діккенс «Різдвяна пісня у прозі». Гуманістичний зміст і висока людяність твору. Життя знедоленої родини Кречетів.

                                  

                                   Різдво – тож єдиний час, який я тільки знаю в       довгому календарі року, коли всі люди…вільно   відкривають свої     серця, що  досі  були  немовби  замкнені  на  замок, і       переймаються

        співчуттям до знедолених.

                                                                   Ч. Діккенс    

     Мета: дати короткі відомості про життя та творчість Ч. Діккенса; розкрити гуманістичний зміст «Різдвяної пісні у прозі»; продемонструвати істинний сенс свята Різдва; розвивати навички переказу художнього тексту; вчити учнів аргументувати свою думку, використовуючи приклади з тексту; виховувати Uпріоритет ставлення до людей за їхні внутрішні якості, а не матеріальний статок, гуманістичне ставлення до тих, які оточують.

 

     Обладнання: комп'ютерна підтримка «Презентація творчої біографії Ч. Діккенса», виставка різних видань творів письменника.

 

     Основні поняття:  гуманізм,літературні жанри,оповідання, повість-казка, автобіографічна повість, фантастична повість, сюжет.

 

     Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок.               

Структура уроку

1. Організаційний момент та мотивація навчальної діяльності………2 хв.

2. Мотивація навчальної діяльності.………………………....................5 хв.

3. Робота над темою уроку…………………………………………........24 хв.

      1) Словникова робота

      2) Оголошення теми уроку

      3) Презентація  творчої біографії письменника

      4) Усна подорож книжковою виставкою, на якій представлені різні

видання творів Діккенса.

      5) Розповідь про історію створення  Ч. Діккенсом збірки «Різдвяні

оповідки».

      6) Бесіда за запитаннями.

      7) Поетична пауза.

      8) Вибірково-коментоване читання уривків із твору.

      9) Словникова робота.

4. Етап рефлексії…………………………………………………………8 хв..

     - Обговорення проблемних питань.

     - Робота над епіграфом.

5. Оцінка діяльності учнів……………………………………………….3 хв.

6. Домашнє завдання……………………………………………………..2 хв.

Хід уроку

 І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності    

    - Слово вчителя. Свята люблять всі. Адже це можливість відпочити, отримати подарунки… Та чи вичерпується цим зміст свята? Якщо ви спробуєте дібрати однокореневі слова до слова свято, серед них буде і слово святий.

    - Давайте доберем до слова свято однокореневі слова. (Учні записують на дошці дібрані вдома слова). Яке ж лексичне значення цього слова? (Йде пояснення учнями значення слова святий учнями, якщо треба, вчитель уточнює). Висновок: воно вміщує в собі всі найпрекрасніші людські якості.

      Наближається одне з найпрекрасніших свят у році – свято Різдва.

      - Робота зі словником: читання зі словника статті «Різдво».

Чому цей день такий жаданий?  Що ж означає Різдво в житті людини? За відповідями на це та інші запитання звернемося до англійського письменника ХІХ століття Чарльза Діккенса.

ІІІ. Робота над темою уроку

       -  Оголошення теми, мети уроку.

       - Робота з комп’ютером: презентація творчої біографії Ч. Діккенса (групова робота учнів – захист проекту).

    Усна подорож книжковою виставкою, на якій представлені різні видання творів Ч. Діккенса.

  • Які твори Ч. Діккенса вам довелося читати ранішеґ?
  • Які мульт- і кіноверсії із педставлених на виставці творів ви бачили?
  • Які враження справили на вас ці твори?

Актуалізація опорних знань.

  • Що таке повість?
  • Що вирізняє повість з-поміж інших жанрів літератури?
  • Які різновиди повісті відомі вам з уроків зарубіжної літератури? (Повість-казка «Мауглі» Р. Кіплінга, автобіографічна повість «Пригодии Тома Сойєра» Ж. Верна)

   Розповідь учителя про історію створення Ч. Діккенсом збірки «Різдвяні повісті».

    (У1843 р. Ч.Діккенсу запропонували виступити у пресі з підтримкою закону про обмеження робочого дня. Сміт розповів йому про нелюдські умови праці робітників на фабриках і заводах. Розповідь боляче вразила письменника. Мабуть, пригадалось власне дитинство, коли він, десятирічний хлопчик, мусив працювати на фабриці вакси. Спочатку він дума написати памфлет “До англійського народу на захист дитини-бідняка”, але потім вирішив написати ряд творів, які пізніше об’єднав в цикл “Різдвяні повісті”, що з’являтимуться друком щороку напередодні Різдва. Першим твором циклу «Різдвяні повісті» є повість «Різдвіна пісня в прозі»– 1843 рік. Вона має підзаголовок «Святвечірнє оповідання з привидами».

        Бесіда за запитаннями.

  • Які почуття супроводжували вас під час читання повісті?
  • Чи змінювалися ваші емоції? (Відчуття таємничості, фантастичності. Поєднання напруги сюжету і святкової піднесеності).
  • Перекажіть епізоди повісті, які відповідають певному настрою читача.
  • Чи відчули ви ставлення автора до своїх героїв?
  • Яка атмосфера панує у родині Кречетів напередодні свята Різдва?
  • Чому їхню доброту не здатні здолати жодні злигодні?
  • Асоціації з якими відомими вам поетичними творами викликало співчутливе ставлення Діккенса до знедолених?

---Поетична пауза. Виразне читання вірша Роберта Бернса «Чесна бідність».

      ---Вибірково-коментоване  читання уривків твору, де йдеться про знедолене життя родини Кречетів.

Висновок. Симпатії автора на боці бідних людей, щирих, милосердних, здатних на співчуття та родинне тепло.

 Словникова робота.

Гуманізм  - чуйне ставлення до людини, пройняте турботою про її благо, повагою до її гідності. Гуманіст – людина, пройнята ідеями гуманізму.

    ІV. Етап рефлексії.

       --- Обговорення проблемних питань:

  • Чому люди стають кращими?
  • Що в житті людини найцінніше?
  • Що чи хто може змінити людину
  • Які моральні цінності називають вічними і чому?

---Робота над епіграфом.

Висновок. Справжній дух  Різдва перебуває з людьми щирого і доброго серця і не залежить від статків. Щирість, милосердя, гуманізм, родинне тепло уособлює дух Різдва.

V.Оцінка діяльності учнів.

     Очікувані результати:

  • Учень переказує текст повісті «Різдвяна пісня у прозі».
  • Пояснює значення поняття «гуманізм», ілюструє прикладами з тексту повісті Ч. Діккенса.

Домашнє завдання. Опрацювати статтю підручника про життєвий та творчий шлях Ч. Діккенса; знайти у тексті епізоди, які розповідають про життя Скруджа; підготувати  відповіді на дані індивідуальні запитання.

    

Урок № 2

     Тема: Ч. Діккенс «Різдвяна пісня у прозі». Подорож Скруджа різдвяної ночі у часі і просторі як можливість осягнути своє життя. Причини деградації його як особистості. Переродження Скруджа – наслідок осмислення власного життя.                                                                      

     Мета: простежити життєвий шлях героя та його мандри у часі та просторі; розкрити причини деградації Скруджа; формувати теоретико-літературні знання учнів; виробляти навички психологічного аналізу літературного персонажа; розширювати словниковий запас учнів; виховувати неприйняття надмірної жаги до збагачення.

    Обладнання: портрет Ч. Діккенса, тлумачний словник.

    Основні поняття: деградація, егоїзм

    Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок.               

                                              Структура уроку

1. Мотивація навчальної діяльності.………………………....................5 хв.

2. Робота над темою уроку…………………………………………........27 хв.

      1) Розкриття афористичності  словосполучення дядечко Скрудж    

      2) «Обери позицію»

      3) Оголошення теми уроку

      4) Словникова робота

      5) Робота над сюжетними лініями

      6)Коментоване читання

      7) «Впізнай героя»

      8) Складання плану подорожі Скруджа

      9) Робота в групах «Складання таблиці «Характер Скруджа»

      10) Презентація результатів роботи над таблицею

 3. Етап рефлексії………………………………………………………8 хв.

 4. Оцінка діяльності учнів…………………………………………….3 хв.

 5. Домашнє завдання…………………………………………………..2 хв.

 Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

   *Бесіда з учнями за запитаннями:

    - Що таке гуманізм?

    - Чи вважаєте ви себе гуманними?

    - Чи завжди чините так, як підказує вам совість?

    - Чи відчуваєте ви сором за якийсь епізод свого життя?

    - Чи має людина право на помилки?

    - Чи вмієте вибачати чужі помилки?

ІІ. Робота над новою темою.

    *Розкриття афористичності змісту словосполучення дядечко Скрудж.

    « Обери позицію»

  1. Засуджую Скруджа.
  2. Співчуваю Струджу.

    * Презентація теми та мети уроку.

    * Словникова робота.

Деградація – рух назад, поступове погіршення, втрата якихось якостей, властивостей. Те саме, що занепад, виродження.

  • Доберіть антонім до слова деградація (відродження, переродження).
  • Складіть словосполучення зі словом деградація.
  • Як ви розумієте «деградація суспільства», «деградація суспільства», «деградація під впливом обставин», «деградація героя»?

*Назвати сюжетні лінії повісті. (Скрудж – Кречети, Скрудж – племінник, Скрудж – привиди)

* Коментоване читання розділу «Подорож Скруджа в Різдвяну ніч»

* Впізнай героя (зачитати опис привидів: Дух Колишнього Різдва, Дух Нинішнього Різдва і Дух Прийдешнього Різдва).

* Складання плану подорожі Скруджа.( 1. До втрачених ідеалів минулого. 2.У безглуздій, самотній сучасності. 3. До можливого майбутнього.)

*Бесіда за запитаннями

- Чи завжди Скрудж був бездушним егоїстом?

      - Які причини деградації  Скруджа?

      (Безмірне бажання матеріальних цінностей, жага до багатства, влади, байдужість до інших людей).

  • Коментоване читання окремих фрагментів тексту:
  • каяття на кладовищі;
  • поведінка Скруджа на різдвяних вулицях міста;
  • розмова з Бобом Кречетом у конторі.

  *Робота в групах. Складання таблиці «Характер Скруджа»:

І група – до різдвяної подорожі, ІІ група – після різдвяної подорожі.

Зміни в характері

До подорожі

Після подорожі

Риси обличчя

 

 

Голос

 

 

Настрій

 

 

Ставлення до тих, які оточують

 

 

Ставлення до Різдва

 

 

 

*Презентація результатів роботи над складанням  таблиці.

ІІІ. Етап рефлексії.

- Чи змінили ви свою позицію до запитання, що прозвучала на початку уроку?

- Чи здатні ви вибачити Струджу?

- Чи прощає йому автор?

* Повторне звертання до теми уроку.

Висновок. Казкове переродження Скруджа, з одного боку, є характерною рисою різдвяної повісті, з другого – виявом віри письменника у добру сутність людини, яку можна вилікувати від зла.

ІV. Оцінка діяльності учнів.

Очікувані результати:

  • учень називає основні причини деградації Скруджа;
  • тлумачить факт казкового переродження Скруджа.

Домашнє завдання. Опрацювати статтю підручника про особливості жанру різдвяного оповідання; повторити визначення понять «фантастичне», «реальне».

Урок № 3

     Тема. Реальне й фантастичне у повісті Ч. Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»

     Мета: поглибити знання учнів про використання фантастичного елементу в художньому творі; розвивати навички аналізу художнього тексту; виховувати шанобливе ставлення до різних видів мистецтва.

    Обладнання: портрет Ч. Діккенса, фонозапис «Щедрика» М. Леонтовича.

    Основні поняття:  реальне, фантастичне

    Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок.               

                                              Структура уроку

 

1 Актуалізація опорних знань учнів……………………………………2 хв.

3. Робота над темою уроку…………………………………………........30 хв.

      1) Практична робота в групах

      2) Презентація  результатів роботи в групах

      3) Бесіда

      4) Музична пауза

4. Етап рефлексії…………………………………………………………8 хв..

5. Оцінка діяльності учнів……………………………………………….3 хв.

6. Домашнє завдання……………………………………………………..2 хв.

 

Хід уроку

І.Актуалізація опорних знань

* Бесіда за запитаннями.

- Що називають фантастичним, а що – реальним?

- Назвіть вивчені вами твори, в основі яких лежать фантастичні події.

- Чи можна говорити про поєднання реального і фантастичного в казках

Андерсена?

- Наведіть приклади поєднання реального і фантастичного в казці «Снігова королева».

ІІ. Робота над темою уроку.

* Презентація теми, мети уроку.

* Практична робота в групах:

І група – пошуки елементів реального в повісті Ч.Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»;

ІІ група – пошуки елементів фантастичного у творі.

* Презентація результатів практичної роботи.

Реальне: деталі побуту, зображення суспільного ладу Англії тощо.

Фантастичне: подорож Скруджа в часі, перехрещення часу і простору, спілкування з духами тощо.

* Зіставлення реального і фантастичного в повісті Діккенса:

Фантастичне

Реальне

Привид Марлі.

Контора «Скрудж і Марлі»

Духи.

Свято Різдва.

Нічні видіння.

Святвечір у кожній родині.

Людські Невігластво і Злидні у вигляді маленьких дітей.

Життя вбогих і знедолених.

Дивна «хаотична музика»: скрипи дверей, зітхання вітру, голосіння, жалібний хор каяття, мелодія скрипки, дзвін ланцюгів тощо.

Різдвяні дзвони.

 

* Бесіда за запитаннями. 

- Чи випадковим є використання автором великої кількості дієслів, які передають певні звуки, саме у «Різдвяній пісні…»?

- Який настрій створюють ці звуки у читача?

- Яка музика у вашій уяві викликає асоціації, пов′язані зі святом Різдва?

* Музична пауза. Прослуховування фонозапису «Щедрика» М.Леонтовича.

- Який настрій викликав у вас твір  Миколи Леонтовича?

- Чи передає він піднесеність, урочистість свята Різдва?

- Чи відповідає він ідейному змісту повісті Ч.Діккенса? З яким із куплетів «Пісні…» цей зв′язок найтісніший?

- Які традиційні різдвяні жанри фольклору існують в Україні?

- Яким змістом наповнені колядки і щедрівки?

- Пригадайте висновок, зроблений нами на заняттях у п′ятому класі щодо значення фольклору.

( Фольклор – скарбниця духовних багатств людства ).

* Розповідь учителя про англійські різдвяні пісні – carols.

ІІІ. Етап рефлексії.

* Звернення до портрета Ч.Діккенса.

Висновок. Витоки фантастичного у Діккенса – фольклор і міфологія народу.

ІV. Оцінка діяльності учнів.

Очікувані результати:

  • Учень наводить приклади реальної (деталі побуту, зображення суспільного ладу Англії тощо) і фантастичної (подорож Скруджа в часі, спілкування з духами тощо) складових «Різдвяної пісні у прозі».

Домашнє завдання. Підготувати виконання carols (завдання для творчої групи етнографів). Повторити визначення понять «сюжет», «фабула». Повторити відомості про композицію, отримані на уроках української літератури, образотворчого мистецтва.

Урок № 4

 

    Тема. Композиція «Різдвяної пісні в прозі»

    Мета: розкрити особливості композиції повісті Ч. Діккенса; продемонструвати взаємозв’язок зарубіжної літератури з іншими навчальними предметами; розвивати знання з теорії літератури, навички виразного читання; виховувати повагу до народної культури.

    Обладнання: тексти англійських колядок, фонозапис колядки «Jingle Bells», англо-українські словники.

    Основні поняття: композиція, фабула, епіграф, пролог, епілог.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок.

Структура уроку

 

1 Актуалізація опорних знань учнів……………………………………8 хв.

3. Робота над темою уроку…………………………………………........24 хв.

      1) Презентація теми та мети .

      2) Опрацювання елементів теорії літератури.

      3) Лабораторна робота «Елементи композиції «Різдвяної пісні у прозі».

      4) Обговорення результатів лабораторної роботи.

      5) Бесіда.

      6) реконструкція фабули твору.

4. Етап рефлексії…………………………………………………………8 хв..

5. Оцінка діяльності учнів……………………………………………….3 хв.

6. Домашнє завдання……………………………………………………..2 хв.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

* Бесіда за запитаннями.

- До якого жанрового різновиду належить «Різдвяна пісня у прозі»?

- Що називають різдвяними оповіданнями (повістю)?

- Чи називає  сам автор свій твір повістю (оповіданням)?

- Що таке пісня?

- Чи схожа «Різдвяна пісня…» на відомі вам пісні?

- Чому саме це слово Діккенс використовує в назві свого твору?

- Яка роль звуків у розвитку подій твору, зміні внутрішнього світу головного героя?

ІІ. Робота над темою уроку.

* Презентація теми, мети уроку.

* Опрацювання елементів теорії літератури.

- Складіть словосполучення зі словом «композиція».

- На заняттях із яких предметів ви використовували цей термін?

- Що вам відомо про композицію з уроків української літератури, образотворчого мистецтва?

* Робота із словником літературознавчих термінів.

Композиція – побудова, розміщення і взаємозв′язок всіх частин, образів, епізодів, сцен твору.

* Лабораторна робота «Елементи композиції «Різдвяної пісні у прозі» за планом:

  1. Частини, розділи.

  2. Назва твору, його частин.

  3. Епіграф.

  4. Пролог.

  5. Епілог.

* Обговорення результатів лабораторної роботи.

- Які із складових композиції літературного твору відсутні у «Різдвяній пісні…»?

- Які частини «Різдвяної пісні…» виконують роль прологу та епілогу?

- Чому автор розділив свій твір не на частини (розділи, глави), а на куплети? Як це відповідає назві твору?

* Бесіда за запитаннями.

- Що називають сюжетом?

- Яке поняття ширше – композиція чи сюжет?

- Що таке фабула?

- Чи завжди сюжет літературного твору збігається з фабулою? Наведіть приклади, які підтверджують вашу думку.

- З якою метою в повісті-казці «Манглі» Кіплінг порушує відповідність між сюжетом і фабулою?

- Чи збігаються сюжет і фабула в «Різдвяній пісні…»?

* Реконструкція фабули твору.

* Пошуки сюжетних ліній у творі та пояснення їх ролі.

* Практична робота. Зіставлення фабули та сюжету «Різдвяної пісні…».

Висновок. Складна композиція твору – найзручніша для реалізації поставленого завдання: показати моральне переродження особистості.

* Бесіда за запитаннями.

- Назвіть інші прийоми, які використав Діккенс, щоб показати переродження Скруджа.

- Як сприяє досягненню авторського завдання поєднання елементів реального і фантастичного?

- У чому слід шукати витоки фантастичного у Діккенса?

- Назвіть відомі вам традиційні жанри англійського фольклору.

ІІІ. Етап рефлексії.

* Підсумкова бесіда.

- Які проблеми порушує автор у своєму творі?

- У чому полягають гуманістичний зміст і висока людяність «Різдвяної пісні…»?

- Яке ваше особисте ставлення до проблем, порушених у творі?

ІV. Оцінка діяльності окремих учнів та груп.

V. Підготовка до написання твору.

* Вимоги до твору:

· наявність плану;

· чітка структура;

· вміння дібрати доречний епіграф, цитати для аргументації своїх думок.

* Ознайомлення з особливостями твору проблемного характеру:

Структура: теза – докази – висновок.

Завдання – вплинути на думку і почуття інших, довести свою думку.

Очікувані результати:

- Учень сприймає великий за обсягом текст цілісно;

- Висловлює особисте ставлення  до проблем, порушених у творі, аргументуючи свою думку цитатами із тексту.

Домашнє завдання. Підготуватися до написання твору на тему «Що в житті людини найцінніше?» за повістю Ч.Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»; скласти план твору; дібрати епіграф, цитати до твору.

Урок №  5

   Тема: Написання твору за повістю Ч.Діккенса «Різдвяна пісні у прозі».

    Мета: Розвивати навички написання твору проблемного характеру; виховувати гуманізм, повагу до вічних загальнолюдських цінностей.

    Обладнання: зошити для творчих робіт, підібрані учнями матеріали, необхідні для написання твору (епіграф, цитати).

    Тип уроку: урок розвитку зв′язного мовлення.

                                            Структура уроку

1 Актуалізація опорних знань учнів…………………………………….2 хв.

      1) Презентація теми та мети уроку.

      2) Бесіда.

3. Робота над темою уроку…………………………………………........30 хв.

      1)Перевірка планів твору.

      2) Написання твору.

6. Домашнє завдання……………………………………………………..2 хв.

                                               Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

* Презентація теми, мети уроку.

* Бесіда за запитаннями.

- Які ознаки гарного твору?

- У чому полягають особливості написання твору проблемного характеру?

ІІ. Основний зміст уроку.

* Перевірка планів твору.

* Написання твору.

Очікувані результати:

· учень пише твір «Що в житті людини найцінніше?» за повістю Чарльза Діккенса «Різдвяна пісні у прозі».

Домашнє завдання. Повторити вивчений у розділі «Література і моральне вдосконалення людини» матеріал; підготуватися до уроку тематичної атестації.