Головна » Статті » Мої статті

Дистанційний курс " ДЖЕЙМС ОЛДРІДЖ. «ОСТАННІЙ ДЮЙМ»."

ДЕРЖАВНІ ВИМОГИ ДО ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ ПО ДАНІЙ ТЕМІ

учень (учениця):

виразно читає художні тексти, емоційно сприймає, висловлює враження від прочитаного твору;

розкриває історичні, моральні, філософські проблеми у творі письменника, актуальність проблематики оповідання для сьогодення;

розповідає про основні факти життя і творчості митця; 

вирізняє напружені (кульмінаційні) моменти сюжету, їх значення для розкриття образів персонажів;

аналізує образи персонажів: їх характерні риси, вчинки, стосунки з іншими персонажами, динаміку, засоби створення (художня деталь, символи та ін.);

визначає у творі антитези, пояснює, як вони реалізовані у творі;

знаходить у прочитаному творі символи, виявляє їх прихований зміст, множинність трактування;

висловлює власне ставлення до порушених у творі філософських і моральних проблем.

 

з/п

 Алгоритм вивчення теми 

 Корисні посилання

 1

Проблеми взаємин батьків і дітей на сторінках оповідання

 

 

 2

Формування характеру Деві за надзвичайних обставин.

 

 

 3

Образи Бена і Деві, художні засоби їх створення. Віра у внутрішні можливості людини, подолання нею життєвих випробувань  

 

4

Джеймс Олдрідж, «Останній дюйм». Запитання до теми, тести

 

 

Проблеми взаємин батьків і дітей на сторінках оповідання

(урок №1)

 

1. Повідомлення коротких відомостей про життя і творчість Дж. Олдріджа підготовлених учнів.

      Джеймс Олдрідж - видатний англійський письменник    ХХ століття.  Він народився 10 липня 1918 року в глухому містечку Уайт - Гілс  австралійського штату Вікторія в родині англійця - корінного лондонця, якого доля закинула в далекі краї. Незабаром родина переїхала в маленьке містечко Суон Хілл.

   

Джеймс Олдрідж

       

Джеймс народився і виріс у інтелігентній родині. Його батько - Уїльям Томас Олдрідж був скромним, невибагливим у побуті, був людиною освіченою, редагував місцеву газету. Родина Олдріджів любила життя, була закохана в природу, захоплювалася літературою та мистецтвом.   Заробіток батька був невеликий, його ледве вистачало, щоб прогодувати сім’ю ( Джеймс був п’ятою дитиною Олдріджів ).

      Якщо навчання у школі батько ще міг оплатити, то про вищу освіту діти могли тільки мріяти. За традицією, майбутній письменник отримав одразу три імені – Гарольд, Едвард, Джеймс , і у родині його спочатку називали Гарольдом, але йому це ім‘я не подобалося і вибрали – Джеймс. Хлопчик дуже любив рибальство, весловий спорт, полювання. На все це потрібні були гроші, і він підробляв. Одного разу він поставив собі мету: купити сідло для свого поні. Коли він з великими труднощами  заробив потрібну суму, батько був змушений віддати поні  молочнику, якому родина багато заборгувала. Для Джеймса, як він потім писав, “ це був день справжнього відчаю ”. Джеймсу все-таки пощастило вступити до Мельбурнського комерційного коледжу. Щоб мати можливість  навчатися вдень, тому що, юнаку доводилося працювати ночами в газеті. Після закінчення  Мельбурнського комерційного коледжу, поїхав на батьківщину предків, в Англію, щоб стати студентом Оксфордського університету.

    Щоб потрапити до Іспанії, Олдрідж закінчив у 1938 року Лондонську авіаційну школу, плануючи взяти участь у повітряних боях, проте не судилося.

          У 1938 році майбутній письменник переїздить до Англії, де вступає до Лондонської Економічної школи. Він продовжує співпрацювати  з англійськими газетами. Як військовий  кореспондент Олдрідж побував у багатьох країнах: Греція, Фінляндія, Норвегія, Корея, Єгипет, Франція, Італія, Радянський союз.

      За своє письменницьке життя  Джеймс Олдрідж написав романи “Справа честі”, “ Морський орел”, “Дипломат”, “Мисливець”, “Герої пустинних горизонтів”, “Не хочу, щоб він помирав”, “Останній вигнанець”, “Син чужої землі”, збірки оповідань та новел “Про багатьох людей”, “Золото й пісок”. Всі його твори об’єднує мужність автора, який говорить сувору правду про сучасний світ, про шляхи та перспективи його розвитку. Джеймс Олдрідж показує   читачу болі свого часу – війни, екологічні проблеми, продажність, підступність  політиків Він змушує людину  усвідомити не тільки свою причетність до історії, але й відповідальність за долю людства. Книги письменника  перекладені більш як на двадцять мов, у тому числі й українською.Особливі почуття зв’язують Олдріджа  з Україною, яку він теж  відвідував, коли перебував в Радянському союзі. «Вона близько нагадує мені   країну мого дитинства Австралію», - казав письменник. На його думку, «будь   – який український сільський хлопчик може впізнати себе» в героях його   «дитячих» оповідань.

2.Історія створення оповідання «Останній дюйм».                                             

В основу оповідання автор поклав власні враження від відвідування Акулячої бухти в Єгипті.  Джеймс Олдрідж сам ще у молодості навчився керувати  невеликими літаками. Пізніше письменник захопився підводним плаванням, навіть написав книгу для любителів «Підводне плавання для недосвідчених англійців». Пристрасним захопленням підводне плавання стало й для молодшого сина письменника. Одного разу вся родина Олдріджів поїхала у Акулячу бухту, і Джеймс  знімав морських хижаків – акул, а дружина Діна та старший син  Уільям напружено чекали на березі. Тому описи підводного царства такі достовірні та вражаючі.

А от свої оповідання «Останній дюйм» та «Акуляча клітка» Олдрідж написав під час перебування на Чорноморському узбережжі Кавказу у 1957 році. Вперше російською мовою «Останній дюйм» надруковано у журналі «Огонек», №37 за 1957 рік. Українською мовою новела була надрукована у збірці «Хлопчик з лісового берега» у Києві (1959). В 1958 році режисери Теодор Вольфович та Микита Курихін зняли фільм «Останній дюйм», який на Всесоюзному кінофестивалі отримав першу премію. (Слайд №5). Твори Олдріджа перекладено сорока мовами світу.

У творі ви зустріли чимало незрозумілих слів, понять. Давайте звернемось до них і з’ясуємо їх лексичне значення.

3.Словникова робота.

 Дюйм   ( від голл. duim, буквально – великий палець) – одиниця довжини в англійській системі мір, рівна 1/12 фута, або 2,54 см.

Авантюра (франц.) – ризикована, сумнівна справа, розрахована на випадковий успіх, без урахування реальних можливостей і приречена на провал.

Дюни – піщані горби, нанесені вітром на узбережжі морів, озер, великих річок.

Піке – зниження літака з великою швидкістю.

 4. Занурення в текст (дай відповіді на питання)

  • Яким було ставлення батьків до Деві?
  • Чому Бен взяв хлопчика до Акулячої бухти?
  • Які відомості подає автор про Акулячу бухту?
  • Як ставиться батько до сина під час польоту?
  • В якому стані перебуває хлопчик?
  •  Чи потурбувався батько про сина перед і підчас польоту?
  • Якими є стосунки батька і сина на цьому етапі їхніх відносин?
  • Який висновок можна зробити?
  • Як ви вважаєте, чи існує проблема стосунків батьків і дітей сьогодні?
  • Як поводить себе хлопчик, розуміючи, що він залишиться сам і буде чекати батька? Підтвердіть рядками з тексту.
  • Що трапилось з Беном під час підводних зйомок?
  • Що перше спадає на думку Бену після трагедії?
  • Чи можна сказати, що батько не любив і не любить власного сина?
  • Як змінюється ставлення Бена до Деві? Підтвердіть рядками з тексту.
  • Визначте епізод найвищого напруження у творі. Зачитайте цей момент.
  • Як Деві долає останній дюйм?
  • Що відчуває батько після приземлення літака?
  • Що зрозуміли батько і син під час цієї екстремальної подорожі?

  В екстремальних умовах батько і син зуміли зробити найголовніший вчинок в своєму житті – вчинок, який допоміг їм врятуватися, подарувати життя, повірити, знайти один одного, дістатися до самого серця, хоча це було страшно складно, складно для обох.

 

5. Проблемне запитання.

  • Чому оповідання має назву « Останній дюйм»?
  • Чи можемо сказати, що образ останнього дюйму в оповіданні є символічним?
  •  Що він символізує? 
  1. Робота з епіграфом.
  • Як ви розумієте слова Джеймса Олдріджа, що стали епіграфом до нашого уроку?

6. Закріплення знань, умінь і навичок.

       Поміркуйте, які поради ви дали б батькові і сину, щоб вони подолали останній    дюйм у відстані між ними.       

 

7. Інтерактивна вправа

Продовжте речення:

  • Для мене на уроці було новим те, що…
  • Я дізнався (-лась) про …
  • Я зрозумів (-ла), що …

8. Висновок: життя – це дуже складна річ. Ваші батьки - дорослі люди. А на дорослих в житті лежить дуже велика відповідальність. Часом у них дуже багато проблем. І іноді здається, що вони приділяють вам замало часу. Та ви повинні розуміти, що всі батьки дуже люблять своїх дітей, думають про них, піклуються про них. Інколи, можливо, вам потрібно першими зробити крок їм назустріч, виявити до них свою любов, терплячість, розуміння, щоб врешті- решт ви змогли здолати  той останній дюйм непорозуміння, який існує між вами.

      Оповідання «Останній дюйм» - це своєрідний глибокий роздум про вічні цінності людського життя, про становлення людини, про духовне зближення батьків і дітей. Бажаю вам повного взаєморозуміння з вашими батьками, справжньої духовної близькості.

 

 9.  Домашнє завдання.

  1. Підготуватися до характеристики образу Деві.
  2. Намалювати малюнок до твору. ( За бажанням )
Категорія: Мої статті | Додав: naita2711 (08.02.2016)
Переглядів: 1510 | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: